4. 4. 2009

Nová štúdia varuje pred nepokojmi

Podľa Economist Intelligence Unit (EIU) oslabí vlna sociálnych nepokojov v nasledujúcich dvoch rokoch po celom svete hospodárstvo mnohých krajín a spôsobí pád tamojších vlád.

Svetová hospodárska kríza ťahá ľudí stále viac do núdze, prichádzajú o svoje pracovné miesta, a tým aj o svoj príjem a domov. V dôsledku tejto situácie sa očakávajú rozsiahle protesty obyvateľstva - podobne ako tie, ktoré sa už udiali v Grécku, baltských krajinách, Bulharsku a Rumunsku. Výskumné oddelenie hospodárkeho časopisu The Economist analyzovalo riziko nepokojov v takmer všetkých krajinách sveta a prišlo k nasledovnému výsledku: zo 165 preskúmaných krajín je vysokému alebo veľmi vysokému riziku vystavených celkovo 95 krajín. V 53 krajinách existuje stredne vysoké riziko, od sociálneho mieru majú však ďaleko. Iba 17 krajín bolo ohodnotených nízkym rizikom.

Na prvom mieste kandidátov na vzburu sa nachádzajú Zimbabwe, Čad, Kongo, Kambodža a Sudán. Medzi prvými 27 s vysokým rizikom sú európske krajiny Ukrajina, Bosna a Hercegovina a Moldavsko. Riziko nepokojov existuje aj v Španielsku, Francúzsku, Spojených štátoch, Írsku, Veľkej Británii a Taliansku. Nemecko sa nachádza na 150. mieste v kategórii nízkeho rizika. Zaujímavé je, že Čína a Irán sa nenachádzajú v kategórii vysokého rizika. Slovensko obsadilo 98. priečku a umiestnilo sa tým v strednom poli. Na posledných (najlepších) miestach európskych krajín s nízkym rizikom sa nachádza Česká republika, Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Dánsko a Nórsko. Situácia sa však môže rýchlo obrátiť negatívnym smerom akonáhle stúpne nezamestnanosť do dvojciferných výšok.

Ak bude nezamestnanosť aj naďalej stúpať súčasným extrémnym tempom, svetový krach hospodárstva spôsobí v mnohých krajinách vážne sociálne nepokoje. Predovšetkým odpor voči pracovníkom zo zahraničia by mohol viesť k vzburám. Podľa prieskumu Financial Times/Harris si 80 percent dospelých vo Veľkej Británii myslí, že imigranti by sa mali po strate pracovného miesta vrátiť späť do svojich krajín. V dôsledku zatvárania mnohých závodov a z toho vyplývajúcej straty pracovných miest rastú volania po protekcionizme, ochrane domáceho hospodárstva - toto by však podľa správy EIU mohlo spôsobiť, že sa z krízy stane dlhotrvajúci hospodársky úpadok.

Hnev sa na celom svete stupňuje - deje sa to v dôsleku stúpajúcej nezamestnanosti, znižovania miezd, záchranných balíkov pre banky, klesajúcich cien na realitnom trhu a poklesu hodnôt úsporných vkladov a penzijných fondov. Akonáhle si ľudia uvedomia, že prišli o všetko, a tým stratia dôveru v schopnosť vlády stabilizovať situáciu, dôjde k značnému nárastu protestov. Nepokoje posledných mesiacov ukazujú, že globálna hospodárska kríza mala už aj politické následky. Vlády Islandu, Lotyšska a Maďarska už boli ulicou zvrhnuté. Francúzsko zažilo tento rok už druhý generálny štrajk a Sarkozy je pod neustále zvyšujúcim sa tlakom. Ide o varovanie, k čomu všetkému ešte môže prísť. Existuje narastajúca obava možnej globálnej pandémie nepokojov. Apríl by mohol byť jeden z rozhodujúcich mesiacov. Začnite preto rozmýšlať nad tým, ako prekonať horšie časy. (Preložené zo stránky Alles Schall und Rauch)

6 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Nepokoje? Na Slovensku? Slovaci si nechaju na chrbte aj drevo stiepat. Nepokoje nehrozia...u nas.

Anonymný povedal(a)...

Mame predsa socialneho prezidenta...

Anonymný povedal(a)...

cim castejsie nam omielaju ze budu nepokoje tym skor si tuto informaciu osvojime a budeme sa nou aj riadit.
treba to ignore a nenechat sa stiahnut. zrejme rataju s tym, ze im plan vyjde a ked sa takto ponahlaju, tak sa boja, ze nieco nestihnu...

Anonymný povedal(a)...

Najlepsia cesta sa mi zda byt globalna obcianska neposlusnost. Generalny strajk, nechodit do prace a vystvat/zavriet pijavice.
Lahko sa mi to pise, ze ?

Anonymný povedal(a)...

claimed plenty of people repay their own financial loans promptly as well as while not charges
A top consumer debt nonprofit should expect the sheer number of many people making use of them all regarding support through payday advance money owed so that you can two-fold this kind of. arrears charitable organisation affirms available purchase the actual short-run, huge benefit personal loans this year. A charitable trust suggests 3 years past the quantity of prospects with them had been simple.
kredyty gotówkowe pozabankowe
pożyczki prywatne
kredyt przez internet bez zaświadczenia o dochodach
pożyczka prywatna inwestor
aby zobaczyć więcej kliknij ten link

http://szybkapozyczkabezbik.org.pl
http://pozyczki-prwatne.com.pl
http://szybkapozyczkaonline.com.pl

Anonymný povedal(a)...

Wonderful woгκ! Τhіs
iѕ the tуpе of info that should be shaгed around the wеb.
Disgгacе οn thе ѕeek enginеs for now not
positioning this publish hіgher! Ϲome on over and talk οveг ωith my site .
Thаnks =)
My web site :: http://prosperloans.webstarts.com/