7. 3. 2009

Očkovanie proti chrípke kontaminované smrteľným vírusom

Najefektívnejšia cesta, ako rozpútať smrteľnú pandémiu, je skombinovať smrtiaci vírus s "neškodnou" vakcínou. Stalo sa to aj teraz? Podľa novín Toronto Sun potvrdila firma, ktorá distribuovala kontaminovanú očkovaciu látku z laboratória v Rakúsku, že látka obsahovala vírus vtáčej chrípky H5N1.

Smrteľný vírus bol vyrobený v závodoch firmy Baxter v mestečku Orth an der Donau. Obsahoval zmes súčasného chrípkového vírusu H3N2 a smrteľnyćh vírusov H5N1. Takto kontaminovú látku zaslali firme Avir Green Hills Biotechnologie, ktorá jú následne rozposlala do Česka, Slovinska a Nemecka. Kontaminácia vyšla najavo, keď príjemca v Česku zaočkoval s látkou fretky, ktoré všetky zdochli. Tieto zvieratá by však nemali zdochnúť v dôsledku ľudských chrípkových vírusov. Zistilo sa teda, že niečo nie je v poriadku a spustil sa alarm.

Hovorkyňa európskej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie povedala, že dôkladne sledujú vyšetrovanie, ktoré má vyjasniť, čo presne sa vo výskumných laboratóriách firmy Baxter v rakúskom Orthe stalo. "V tejto chvíli sme presvedčení, že zdravotné riziko pre verejnosť je minimálne", povedala Roberta Andraghettiová v Kodani. "Ešte nie sú vyjasnené okolnosti, ktoré viedli k tomuto incidentu v závodoch Baxter."

Zdravotnícke úrady si robia vážne starosti ohľadom tohto "závažného omylu" zo strany Baxteru. Smrť fretiek ukazuje, že smrteľný vírus H5N1 bol životaschopný. Doposiaľ sa firma Baxter podrobne k prípadu nevyjadrila. Minulý piatok potvrdil Christopher Bona, riaditeľ sekcie pre informácie o globálnej biovede prostredníctvom e-mailu to, čo experti už tušili: "Vírus bol životaschopný". Kontaminovaný produkt, ktorý Baxter nazýva "experimentálny vírusový materiál" bol vyrobený vo výskumných podnikoch Baxteru v mestečku Orth an der Donau. Baxter vyrába svoje očkovacie látky proti chrípke, vrátane očkovania proti H5N1 pre ľudí (pre ktoré očakáva onedho udelenie licencie) v závodoch v českom Bohumile.

Ľudia, ktorí sa vyznajú v bezpečnostných pravidlách biofarmácie sú zarazení, ako vôbec mohlo v laboratóriách dôjsť k zmiešaniu ľudkého vírusu H3N2 s vtáčou chrípkou H5N1. Podľa expertov sa jedná o veľmi nebezpečnú situáciu, ktorá by sa nikdy nemala stať. Ak by sa očkovacia látka dostala na verejnosť, následky by boli katastrofické. Vírus H5N1 sa rozširuje len veľmi ťažko, na rozdiel od ľudského chrípkového vírusu H3N2, ktorým sa človek môže nakaziť veľmi jednoducho. Kombinácia týchto dvoch vírusov je teda najlepšia cesta, akou dostať vtáčiu chrípku medzi ľudí. Takto zaočkovaní ľudia by slúžili ako inkubátor pre hybridný vírus, ktorý by bol veľmi nákazlivý.

"Nemáme dôkazy, ktoré by naznačovali vedomé zmiešanie"
, hovorí Andraghettiová. "A nemáme ani dôkaz o zosilnenej nákazlivosti vírusu, ktorý bol použitý na fretkách v Česku." Firma Baxter doteraz nebola veľmi nápomocná pri vysvetľovaní, aspoň nie verejne, ako mohlo k tejto "nehode" prísť. Bona nazval neštastie "výsledkom kombinácie samotného výrobného procesu ako aj technického a ľudského zlyhania." Povedal, že bližšie sa k tejto veci nemôže vyjadriť, pretože by prezradil interné informácie firmy o výrobnom procese.

Andraghettiová povedala v piatok, že úrady všetkých štyroch štátov úzko spolupracujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (European Center for Disease Preventionn and Control, ECDC), európskou agentúrou pre boj proti epidémiám v Štokholme. "Sme v úzkom kontakte s rakúskymi úradmi, aby sme dokázali pochopiť okolnosti tejto udalosti v laboratóriách", dodala. "Hlavný dovôd je, že chceme v budúcnosti zabrániť podobným prípadom a zobrať si z tohto prípadu ponaučenie, ktoré budeme zdielať aj s ostatnými, aby sa toto už nikdy nestalo ... to je veľmi dôležité."

Čo robí Baxter v Európe, si môžete prečítať na ich oficiálnej stránke.

Komentár: Predstavme si, že by sa tento preparát použil na chrípkové očkovanie ľudí, tak ako to úrady a lekári neustále odporúčajú. Všetci pacienti by sa nakazili smrteľnou vtáčou chrípkou a došlo by k pandémii. Katastrofický scenár. Úmrtnosť pri nakazení týmto vírusom je 60% - "ideálna" biologická zbraň. Ale presne takto to treba urobiť, ak niekto chce naschval rozpútať masovú epidémiu smrteľnej choroby. Náhodné zmiešanie dvoch typov vírusov v modernom laborátoriu s dnešnými bezpečnostnými normami vôbec nie je môžné - iba, ak by to niekto urobil naschval. Stroskotala tu operácia rozpútania pandémie? Zachránili nás fretky?

Sú iba dve možnosti. Buď sa jednalo o nehodu, v tom prípade sú pomery v laboratóriach firmy Baxter nebezpečné pre celé ľudstvo a zodpovedné osoby musia byť prísne potrestané. Alebo to bol zámer? Aký je motív? Buď túžba po ziskoch, pretože by to vyvolalo masový dopyt po protilátke, alebo ide zo strany určitej skupiny ľudí o zámernú redukciu obyvateľstva. (Preložené zo stránky Alles Schall und Rauch)

8 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Reakce na článek na www.chechfp.cz, který informuje o této události:

Dobrý den, paní Spencerová,

dovoluji si reagovat na dnešní článek na Czech Free Press s názvem Vakcíny proti chřipce v ČR jsou kontaminovány viry ptačí chřipky.
Upozorňuji Vás, že informace v něm obsažené jsou na samé hranici novinářské etiky a mají atributy trestného činu šíření poplašné zprávy, který je upraven v ustanovení § 199 zákona č. 140/1961 sb., trestní zákon v hlavě páté mezi trestnými činy hrubě narušujícími občanské soužití, směřuje především k ochraně obyvatelstva před panikou a vážnými obavami a znepokojením.
Doporučuji Vám proto, abyste tento článek pokud možno co nejdříve z vašeho webu stáhli.
Pokud byste věnovali pozornost informacím, které jsou v textu obsaženy a ověřili si jejich pravdivost zjistili byste mimo jiné, že
Společnost Baxter International v žádném případě nepřimíchala do vakcín proti chřipce žádné živé viry ptačí chřipky. Pravda je taková, že společnost Baxter zaslala do čtyř laboratoří v ČR, Slovinsku, Německu a Rakousku testovací materiál, který omylem obsahoval vir ptačí chřipky. Svou chybu také přiznala, je připravena za ní nést následky, provedla veškerý potřebný audit aby už podobným situacím nedošlo. Nicméně, což je důležité, nešlo o vakcíny pro běžné použití, ale znovu připomínám o testovací výzkumný materiál, který byl určen pouze pro laboratorní účely. Pracovali s ním vědečtí pracovníci, kteří pracují s vědomím, že pracují s potenciálně rizikovým materiálem, čemuž také odpovídají bezpečnostní standardy v těchto laboratořích, které jsou na nejvyšší možné úrovni a pravděpodobnost, že se nebezpečný vir dostane do běžné populace je téměř nulová.
V příloze si Vám dovoluji zaslat vyjádření přímo Richarda Tischlera, Director, Communications EMEA, Baxter. Naše agentura se společností Baxter v ČR spolupracuje.
Stanovisko hlavního hygienika ČR je k tomu zde http://www.mzcr.cz/…arovice.html
Věřím, že budete ochotni svou chybu napravit. Skutečně jde o vážné věci a není radno o nich žertovat. Sci-fi nechme do filmů k tomu určených. Do běžného života nepatří.

Jana Čechová, Senior Consultant

Hauska & Partner, s. r. o.

http://www.hauska.com

Hauska & Partner je mezinárodní poradenskou společností v oblasti vztahů s veřejností a firemní komunikace. Na českém trhu působíme již od roku 1993.

Hauska & Partner is an international consulting firm specialising in public relations and corporate communications. We have been active in the Czech market since 1993.

Anonymný povedal(a)...

..a co nedávný případ z Číny ? – To je ta téměř nulová šance? Když nejste schopni garantovat vyloučení pochybení,minimalizace rizika nehody nebo záměr neznámého pachatele, pak nás nestrašte možností obvinění za trestný čin,šíření poplašné zprávy.Jde totiž o občanskou povinnost každého z nás,informovat ostatní o možném nebezpečí.Raději způsobím i zbytečnou paniku, než si do smrti vyčítat že jsem mohl zabránit nejhoršímu a musel s tím žít.
To asi v těch paragrafech nemáte.
Hezký den a zamyslete se trochu.Díky - Jelínek

mimino povedal(a)...

Preco by som im mal verit e ide o omyl ked maju coskoro dostat licenciu na h5n1 ... stacilo aby im von presla takto kazda 1000 vakcina... na nslednej panike a existujucej protilatke, ktora aj tak bude na 3 bodky, by zarobili miliardy ... koho z nich by trapilo ze by vyhlaadili pol pravdepodobne vychodnej europy, ruska a 1/4 zapadnej europy ... nepodstatny detail .... money, money, money give more!!!! to je ich heslo

Anonymný povedal(a)...

a čo takto Zákon č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám
mám svoje skúsenosti s auditovaním firiem.
v článku sa píše - provedla veškerý potřebný audit aby už podobným situacím nedošlo - audit ktorý sa vykonal až po vzniknutej situácii. Každá spoločnosť musí prejsť certifikačným auditom z určitým hodnotením.Neviem aké hodnotenie dostala táto spoločnosť ale zrejme "taky omylem" keď laboratóriá prešli certifikáciou a možnosť omylu neodhalil ani re-audit.Môžem sa len domnievať a v tomto prípade som skôr presvedčená o tom, že sa jednalo o audit ktorý firma zaplatila aby sa auditori zbytočne nemiešali a hĺbkovo neskúmali samotné procesy. Tak isto existuje analýza možných príčin a ich dôsledkov a mňa by zaujímalo či ju tam majú zahrnutú a s akým hodnotením rizika.
O tom, že korporácia Baxter International už v minulosti mala problémi a v roku 2001 na jej "omyl" zomrelo 23 lidí v Chorvatsku a ve Španělsku 10 nás asi "omylom" zabudli informovať. Rovnako ako o informáciách, že táto korporácia v rámci svojej činnosti už dostala niekoľko pokút
http://en.wikipedia.org/wiki/Baxter_International
nehnevajte sa, ale na základe týchto skutočností sa zo strany Czech Free Press s názvem Vakcíny proti chřipce v ČR jsou kontaminovány viry ptačí chřipky nejedná o šírenie paniky, ale opodstatnené obavy, aby v budúcnosti vychádzajúc z histórie korporácie Baxter International Inc. nedošlo k "omylu" a opätovným úmrtiam.

Zaslal - Storm

Anonymný povedal(a)...

Myslím že nebudu daleko od pravdy když si troufám tvrdit, že přesně vím jak to celé dopadne.Nakonec nám předhodí nějakého posledního laboranta,tedy obětního beránka, s tvrzením že pouze pochybil.Ten si to odskáče za skutečné viníky.
Cituji : ." Povedal, že bližšie sa k tejto veci nemôže vyjadriť, pretože by prezradil interné informácie firmy o výrobnom procese.
Jak je možné,že v tak závažném případě obecného,v tomto případě světového ohrožení,se stále mohou pod kdejakou stupidní záminkou tajit stěžejní informace?Musí mít přeci povinnost po takovéto události,zpřístupnit veškeré náležitosti kompetentním orgánům.
Například,kde se skladují nebezpečné, v tomto případě biologické látky,jak se provádí manipulace s takovouto látkou,kdo je k tomu oprávněn a kdo za vše zodpovídá.Atd.
Vyšetřuje to vůbec někdo??? – Velmi pochybuji.
Nesmíme jim už dovolit zase vše odbýt další lží.Musíme se ozvat a to hodně nahlas.
Nebo bude zase hrobové TICHO ?Tak si aspoň půjčte fretku a líbejte ji prdel.

Anonymný povedal(a)...

Lide BDETE .nenechte se zastrasovat citovanim paragrafu trestniho zakona,to je presne co oni chteji a internetova svoboda slova se jim nehodi,proto strasi ,cenzuruji,rikaji co si mame myslet atd.

Anonymný povedal(a)...

možem srať všetky očkovania nikto na mňa s nejakou vakcínou ani nesiahne
a všetkých týchto chemických sráčov by som najradšej poslal niekam do preč

Anonymný povedal(a)...

mali by vsetkych pozatvarat, za peniaze zomierau ludia vo vojnach, uz aj na vyrobene choroby. Teraz cakam prisnu cenzuru internetu, nech sa nik nic nedozvie .... a vsetko vraj z bezpecnostnych dovodov. Dobre rano, Velky Brat je tu :) a Boh s nami.